Özrümüzle Üretiyoruz

Özrümüzle ÜretiyoruzÖzrümüzle Üretiyoruz Projesi, engellileri kendi kendine yeten bağımsız bireyler haline getirmeyi hedefleyen diğer bir deyişle engellilere balık vermeyi değil balık tutmayı öğreten bir projedir. Proje bir yandan engellileri engel, eğitim, iş tecrübesi ve diğer vasıflarına uygun iş ortamlarında istihdamlarını amaçlarken bir yandan da 4857 sayılı yasa kapsamında engelli istihdam yükümlülüğü bulunan iş yerlerine üretimlerine katkı sağlayacak engelli iş gücü imkanı sunmaktadır. Böylelikle hem engelliler kimseye muhtaç olmayan, bağımsız, özgüvenleri tam, ülke ekonomisine katkı sağlayan bireyler haline getirilirken konuya duyarlı işverenler de üretimlerine ciddi anlamda katkı sağlayacak engelli iş gücü bulabilmektedirler.

Fiziksel Engelliler Vakfı olarak engellilerin topluma entegrasyonu açısından istihdam konusunu önemli bulmaktayız. Engelli için istihdam, bağımsız bir yaşam, kaybedilmiş özgüvenin yeniden kazanımı, en kısa yoldan topluma entegrasyon, kimseye muhtaç olmadan sürülen bir yaşam ve kendini ispat demektir. Bu bilinç doğrultusunda vakfımız tarafından 2005 yılında İŞKUR ortaklığında hayata geçirilen ve 6 ay süreyle uygulanan ? Öz®ümüzle Üretiyoruz Projesi? 408 engellinin istihdamıyla sonuçlanmıştır. Elde edilen başarıdan dolayı 2006 yılında İŞKUR tarafından 7 ay süreyle yeniden uzatılan ve 497 engellinin istihdamıyla sonuçlanan projemiz İŞKUR tarafından bir kez daha 1 yıl süreyle uzatılmış bulunmaktadır.

Proje kapsamında yüz yüze mülakattan geçirilen engellilerimiz, yapılan bir iş analizi ve eşleştirmesinin ardından evlerinden özel donanımlı araçlarımızla alınarak işverenlerimizle buluşturulmakta ve istihdamları gerçekleştirilmektedir. İstihdamları gerçekleştirilen engellilerimiz, verimli, sağlıklı, huzurlu ve istikrarlı bir iş yaşamı için iş ortamlarına entegrasyon eğitimlerine tabi tutulmaktadır. Söz konusu eğitim seminerimiz 2 saat süreli olup ayda bir kez gerçekleştirilmektedir.

8 Ocak 2007 tarihinde 3. kez start alan ve 1 yıl sürecek proje kapsamında İŞKUR? a kayıtlı 1500 engelli mesleki ve psikolojik yeterlilik ölçümlerinden geçirilerek iş analizine tabi tutulacak ve işverenlerle buluşturularak vasıflarına uygun iş ortamlarında istihdamları gerçekleştirilecek.

İŞKUR? a başvurusu olan ve projeden yararlanmak isteyen engellilerin vakfımıza 0212 343 77 77 numaralı telefondan ulaşmaları, projenin web sitesi olan www.engelliler.com üzerinden kayıt yapmaları, ya da aşağıda adresi yer alan vakfımıza şahsen başvurmaları yeterli olacaktır.

www.engelliler.com

sosyalsorumluluk

SosyalSorumluluk.org, sosyal sorumluluk ve kurumsal sosyal sorumluluk proje ve haberlerini yayınlayan bir internet portalıdır

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir